WAŻNE ZMIANY!

20.01.2022

Wspinaczka staje się coraz bardziej popularna. A na głośnej ścianie wspinaczkowej znacznie trudniej niż w skałach skoncentrować się wyłącznie na wspinającym partnerze. Nasze obserwacje wyraźnie wskazują na to, że najwięcej niebezpiecznych sytuacji wynika z nieuwagi lub błędów popełnianych przez asekurujących, którzy w reakcji na odpadnięcie wspinającego partnera zbyt późno blokują linę lub nie blokują jej wcale. Co więcej, niemal wszystkie niebezpieczne zdarzenia były wynikiem błędów doświadczonego asekurującego, a nie osoby początkującej. Warto dodać, że wszystkie te przypadki prawdopodobnie nie miałyby miejsca, gdyby asekuracja odbywała się na przyrządzie ze wspomaganiem hamowania.

Chcąc zwiększyć Wasze bezpieczeństwo, zachęcamy Was do asekurowania na przyrządach ze wspomaganiem hamowania, takie jak Petzl Grigri, Black Diamond ATC-Pilot, Edelrid Jul, Mammut Smart, Climbing Technology Click Up lub inne podobnie działające. OD 1 LUTEGO 2022 NA MAKAKU BĘDZIE MOŻNA ASEKUROWAĆ WYŁĄCZNIE PRZY UŻYCIU TAKICH PRZYRZĄDÓW, A UŻYWANIE PRZYRZĄDÓW TYPU KUBEK/REVERSO NIE BĘDZIE DOZWOLONE. Aby pomóc Wam w dostosowaniu się do nowych zasad, do końca lutego Piloty z naszej wypożyczalni będziecie mogli wypożyczać gratis. Do przetestowania będą również dostępne inne przyrządy tego typu.

To nie wszystko!

Wspólnie z Uniwersytecki Klub Alpinistyczny /UKA zapraszamy na cykl warsztatów, których celem będzie poprawa Waszego bezpieczeństwa podczas wspinania. Instruktorzy z UKA i Makaka w kolejnych tygodniach będą prowadzili szkolenia z asekuracji na przyrządach ze wspomaganiem hamowania, z prawidłowego wydawania liny, wyłapywania lotów i pozostałych zasad bezpiecznego wspinania. Już niedługo ogłosimy harmonogam warsztatów.

Dziękujemy ścianom Stacja Grawitacja Warszawa i Camp4 za solidarne działanie i podjęcie takiej samej decyzji (termin wprowadzenia zakazu na innych obiektach może się różnić od naszego). Zdajemy sobie sprawę, ze nasza inicjatywa niektórym z Was się nie spodoba. Nie chcemy nikomu uprzykrzać wspinania. Decyzję podjęliśmy wyłącznie dla zwiększenia Waszego bezpieczeństwa. Nie będziemy brali udziału w dyskusjach internetowych. Jeśli macie jakieś uwagi, chcecie porozmawiać lub się poradzić, zapraszamy na ścianę!